O našem merinu

Merino vlna

Skvělé přednosti merino vlny bývaly známy již v dávných časech. V dnešní době je v našich krajích opět objevujeme.

Merino vlna je jemná, měkká a její jedinečností je její struktura, která na sebe dokáže vázat vzduch. A v tom je uloženo kouzlo a jedinečný užitek – unikátní tepelně-izolační schopnost. Zjednodušeně řečeno, díky struktuře naší merino vlny se mezi pokožkou a první vrstvou vytváří tenká vzduchová vrstva, která působí jako tepelná izolace.

Přirozeně antibakteriální

Dalším benefitem, pro někoho dokonce tím zásadním je antibakteriální vlastnost merino vlny. Keratin v jejích vláknech rozkládá nežádoucí bakterie a oděv tak vydrží déle bez zápachu. Opravdu déle, pánové!

Bagheera merino

Naše Bagheera merino vlna pochází z novozélandských ovcí z farem, kde je jim věnována ta nejlepší péče.

Lanolin

Přirozená lanolinová složka obsažená v naši merino vlně pak usnadňuje odvod vlhkosti, čímž udržuje pokožku více v suchu. Vlhkost je odvedena do vnějších vrstev, kde naše merino dokáže zadržet až 30 % navíc ze své vlastní hmotnosti. A to je obecně sportovní veřejností, a ženami obzvláště ceněným nějvětším užitkem a důvodem, proč naše Bagheera merino mít – na rozdíl od jiných materiálů hřeje i pokud je mokré.


Perfektní odvod vlhkosti

Pokud je merino vlna známá, je to většinou svým “hřejivým“ potenciálem. Dalším velmi výrazným benefitem je, že díky přirozené cirkulaci merino vlna absorbuje a následně odpařuje vlhkost do vnějšího prostředí. Pokud je vám tedy příliš horko, dokáže přebytečné teplo z vnějšku 1. vrstvy odvést od těla. Tento užitek tedy nevylučuje využívání merino 1. vrstvy ani v létě. Jasně z něj vyplývá, že merino je zcela ideální první vrstvou do hor, kde i v létě zažijete velké teplotní rozdíly.

Bagheera merino je “Mullesig-Free“

V kontextu našeho důrazu na ekologické a etické postupy je naše merino vlna pouze z ovcí, které nemusely podstoupit zásah, který se provádí ještě na jehňatech, ochraňující je před hmyzem. Ten shledáváme směrem k jehňatům jako velmi nešetrný a proto ho nepodporujeme.

Merino + Lyocell

Ve vybraném spodním prádle Bagheera jsme využili kombinaci merino vlny s lyocellem.

Lyocell je přírodní vlákno vyrobené z rychle rostoucího dřeva. Materiál sám o sobě odvádí pot třikrát rychleji než čistá merino vlna. Avšak v kombinaci právě s merinem se stávají dokonalým spojením pro ty, kteří cílí na rychlejší odvod tepla a trochu chladivější efekt spodního prádla. Vetkání lyocellu kromě rychlejšího odvodu tepla nijak neomezuje žádné z výše uvedených supervlastností merina.


Péče o Vaše Bagheera Merino

Jedinečné vlastnosti našeho merina vyžadují správnou péči, aby vám mohlo sloužit správně a co nejdéle.

Merino 1. vrstvu není nutné prát tak často jako syntetiku. Vlna má svým způsobem samočistící efekt a pokud nedojde k zašpinění či silnému prosolení, stačí merino vyvěsit na čerstvý vzduch, uvidíte, že po hodině až dvou, bude vaše merino opět svěžejší.

Další možností je merino vyprat, ale doporučujeme vždy maximálně na 30 – 40°C (režim vlny), ideálně v lanolinovém pracím prášku. Na merino (ani jiné funkční oblečené, byť syntetické), nikdy nepoužívejte aviváž. Stačí jeden takový pokus a okrádáte se o všechny unikátní výhody daného oděvu.

Kvalita merino vlny se při oděvním využití často určuje dle měření tloušťky vlákna, měřené na mikrony. Nejčastěji se údaje pohybují od 17 do 23 mikronů. Zjednodušeně čím tenčí vlákno, tím je jemnější a výsledný produkt měkčí. Naše merino vlna má většinou 19,5 mikronů, v případě spodního prádla je ještě jemnější a to při 17,5 mikronech. Právě tenčí vlákno merino vlny umožňuje její nošení i lidem, kteří mají občas problém se štiplavým pocitem z vlny.

Stupně jemnosti merino vlny

Široké merino vlákno má průměrný průměr vláken 22,6 - 24,5 µm
Střední merino vlákno je o něco jemnější 20,6 - 22,5 µm
Jemné merino vlákno 18,6-20,5 µm (naše první merino vrstva Bagheera)
Superjemná vlna Merino se pohybuje v rozmezí 16,6-18,5 µm (naše merino spodní prádlo Bagheera)
Ultrajemná vlna Merino se pohybuje mezi 14,6 a 16,5 µm.
Extrafine Merino má průměr vláken menší než 14,5 µm.


*Průměrný mikron lidských vlasů se pohybuje mezi 50 a 100 mikrony. Vlna Merino má obvykle méně než 22 mikronů, což ukazuje, jak jemné je toto prémiové vlákno.